2010. április 12., hétfő

Nagynéném diótortája

Hozzávalók:
5 db tojás
14 dkg méz/porcukor
14 dkg darált dió
késhegynyi sütőpor
2 ek rum/aroma

Kemény habbá verjük az 5 tojásfehérjét, hozzákeverjük a mézet (továbbra is a konyharobot habverő fokozatával). Ezután a tojássárgákat adjuk hozzá egyesével (a konyharobot közben dolgozik..) és a rumot. Végül a sütőporral kevert darált diót óvatosan a masszába forgatjuk, hogy a habot ne törjük össze. Kizsírozott, morzsával megszórt fomába öntjük.
Úgy sütjük, mint a piskótát (előmelegített sütőbe tesszük, amikor megsült nem vesszük ki rögtön, hanem lassan, fokozatosan hűtjük, először csak a sütőajtót tárjuk ki, majd vagy 10 perc után vesszük ki a sütőből.)
Jellegzetes, fanyar lekvárral megkenve nagyon finom (áfonya, erdei gyümölcsök, szilva - legjobb, ha van saját, cukor nélkül eltett..)

2010. április 7., szerda

Paradicsomos káposzta

Hozzávalók:
1 kg fejes káposzta
fél liter paradicsomlé
(ízlés szerint cukor)

A káposzta felesleges leveleit eltávolítjuk és a torzsáját kivágjuk. Nagyon vékony szeletekre vágjuk fel ("olyan vékonynak kell lennie, mint a kés éle"), vagy legyaluljuk. Enyhén sós vízben puhára főzzük a káposztát, majd ráöntjük a paradicsomlét. Ízesítjük sóval, cukorral (szteviával, nyírfacukorral) ízlés szerint.
A káposztából egy keveset kiveszünk, összeturmixoljuk és belekeverjük a főzelékbe. (mivel nem használunk lisztet a sűrítéshez, ezzel sűrítünk).
Forrón és hidegen is fogyaszthatjuk.

Mennyei Eledel

(Szilézia nemzeti eledele)

Hozzávalók:
25 dkg vegyes aszalt gyümölcs
40 dkg füstölt oldalas
1 ek cukor
1 egész fahéj
1 citrom

Az aszalt gyümölcsöket egy éjszakára fél liter vízbe áztatjuk. A füstölt húst annyi vízben, amennyi éppen ellepi 45 percig főzzük, hozzáadjuk a gyümölcsöt, a szűrt citromlevet, a fahéjat és a cukrot, és puhára főzzük.
Ha megfőtt, a húst kivesszük, felszeleteljük, tálra rakjuk és körbedíszítjük gyümölccsel. Hidegen-melegen egyaránt fogyaszthatjuk.

2010. április 6., kedd

Jonatánnal töltött húspecsenye

Hozzávalók:
1 db (kb. 1,6-1,7 kg-os) tyúk
5 dkg füstölt szalonna
csipet só
majoranna
4 db alma
5 dkg (tyúk-, vagy liba)zsír
15 dkg gomba
5 szem egész bors
2 dl fehér bor
5 dkg vöröshagyma
gondolatnyi sáfrány, vagy kurkuma
4 karika almabefőtt (v. párolt alma)

Elkészítés:
A megtisztított és sütésre előkészített tyúkot (esetleg az aprólékával együtt) feltesszük főni. Amikor félpuha (kb. 1,5-2 óra), kivesszük a fazékból. Az aprólékot tovább főzzük és hagyományos húslevest készítünk (bezöldségeljük: sárgarépa, gyökér, kis zeller és karalábé, valamint vöröhagyma, paprika, paradicsom).
A tyúlot a bőre alatt igen vékonyra vágott füstölt szalonna csíkokkal beterítjük. Utánasózunk és a hasüregébe beleszórjuk a majoránnát, az egész borsot, majd megtöltjük a következő péppel:
az almákat hosszábban megfelezzük, magházát eltávolítjuk, a belsejét kikaparjuk. A vöröshagymát megpirítjuk, rátesszük az apróra vágott gombát. Ezt a keveréket sózzuk és a kikapart almabelsővel összekeverjük. A kimaradt péppel az almákat is megtöltjük. Vékony zsineggel összekötözzük az almákat és a tyúkot is. Tepsibe fektetjük, aláöntjük a bort és a fennmaradt zsiradékot, és nem túl forró sütőben aranybarnára sütjük.
A megsült tyúkot úgy szeleteljük, hogy minden tányérra jusson töltelék és töltöt alma is.
(a tepsiben visszamaradt zsiradékot kevés tejföllel és vízzel elkeverve mártást is készíthetünk hozzá - bár így már nem 100% paleo)
Ezt az almás gombás tölteléket csirke, ill. csirkecomb töltésére is felhasználhatjuk.